Main Menu

     

Αυτή είναι η πλήρης σύνθεση του νέου Περιφερειακού Συμβουλίου ΑΜ-Θ (όλα τα ονόματα).

Mε την τελική ανακοίνωση των αποτελεσμάτων των περιφερειακών εκλογών από το Πρωτοδικείο Ροδόπης, σχηματίστηκε και ο χάρτης των 51 συμβούλων που θα αποτελέσουν τα μέλη του νέου Περιφερειακού Συμβουλίου Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης για την περίοδο 2019-2023.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα στο σύνολο της Περιφέρειας, οι έδρες των παρατάξεων κατανέμονται ως εξής:

  • Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση | Χρήστος Μέτιος | 17 έδρες
  • Περιφερειακή Σύνθεση | Χριστόδουλος Τοψίδης | 16 έδρες
  • Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία | Κώστας Κατσιμίγας | 6 έδρες
  • Περιφέρεια σε Δράση | Κωστής Σιμιτσής | 5 έδρες
  • Λαϊκή Συσπείρωση | Δημήτρης Παπατολίδης | 3 έδρες
  • Πατριωτική Αυγή για την Περιφέρεια ΑΜ-Θ | Ελευθέριος Νικολαΐδης | 2 έδρες
  • Αριστερή Αντικαπιταλιστική Παρέμβαση-Ανταρσία στην ΠΑΜ-Θ | Θοδωρής Περεντίδης | 1 έδρα
  • Αδέσμευτη Αναπτυξιακή Ανασυγκρότηση | Ανδρέας Καραγιώργης | 1 έδρα 

Οι έδρες σε Καβάλα και Θάσο

Στην Καβάλα (11 έδρες) εκλέγουν περιφερειακό σύμβουλο οι 7 από τις 8 παρατάξεις που συμμετείχαν στις εκλογές.

Η «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» εκλέγει 2 συμβούλους, η «Περιφερειακή Σύνθεση» 3 συμβούλους, η «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» 1 σύμβουλο, η «Περιφέρεια σε Δράση» 2 συμβούλους, ενώ η «Λαϊκή Συσπείρωση», η «Πατριωτική Αυγή» και η «Αδέσμευτη Αναπτυξιακή Ανασυγκρότηση» εκλέγουν από 1 σύμβουλο.

Έτσι από τη «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» εκλέγονται ο Κώστας Αντωνιάδηςκαι ο Αλέξης Πολίτης.

Με την «Περιφερειακή Σύνθεση» εκλέγονται ο Θόδωρος Μαρκόπουλος, ο Χρήστος Γάκης και ο Αλέξανδρος Ιωσηφίδης.

Με την «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» εκλέγεται ο Δημήτρης Λυμπεράκης, ενώ την μία από τις δύο έδρες της «Περιφέρεια σε Δράση» καταλαμβάνει ο επικεφαλής Κωστής Σιμιτσής, ενώ στην άλλη εκλέγεται ο Αρχέλαος Γρανάς.

Από την Λαϊκή Συσπείρωση εκλέγεται ο Θεόδωρος Συμεωνίδης, την έδρα της Πατριωτικής Αυγής καταλαμβάνει ο επικεφαλής Ελευθέριος Νικολαΐδης, ενώ ο επικεφαλής Ανδρέας Καραγιώργης λαμβάνει την μοναδική έδρα της «Αδέσμευτης Αναπτυξιακής Ανασυγκρότησης».

Στην Μονοεδρική ΠΕ της Θάσου εκλέγεται η Μαρία Πολυμέρου, από την «Περιφερειακή Σύνθεση».

Πώς κατανέμονται οι έδρες στη Ροδόπη

Στη Ροδόπη (9 συνολικά έδρες) από την κατανομή περιφερειακούς συμβούλους εκλέγουν 3 συνδυασμοί, η «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» που εκλέγει 4 συμβούλους, η «Περιφερειακή Σύνθεση» που εκλέγει 3 και η «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» που εκλέγει 2 συμβούλους.

Αυτοί είναι, με σειρά εκλογής, για την «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» ο Νίκος Τσαλικίδης, ο Μουλταζά Ταρκάν Μουλταζά, ο Αχμέτ Ιμπράμ και ο Κώστας Ναλμπάντης.

Οι Σύμβουλοι της «Περιφερειακής Σύνθεσης» που εκλέγονται είναι οι Μανώλης Ταπατζάς, Τζιχάν Ιμάμογλου και η Φελίνα Καζάκου

Τέλος για την «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» την πρώτη θέση καταλαμβάνει ο επικεφαλής Κώστας Κατσιμίγας, μιας και η παράταξη πήρε τις περισσότερες ψήφους στη Ροδόπη, και τη δεύτερη ο Χρήστος Χατζηπέμου.

Η κατανομή των εδρών στον Έβρο

Στον Έβρο (13 συνολικά έδρες) εκλέγουν περιφερειακούς συμβούλους 6 συνδυασμοί, η «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» που εκλέγει 5 συμβούλους, η «Περιφερειακή Σύνθεση» που εκλέγει 4, ενώ η «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία», η «Περιφέρεια σε Δράση», η «Λαϊκή Συσπείρωση» και η «Αριστερή Αντικαπιταλιστική Παρέμβαση-Ανταρσύα» εκλέγουν από 1 σύμβουλο.

Έτσι από την «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» εκλέγονται οι Δημήτρης Πέτροβιτς, Βασίλης Γαλάνης, Αθανάσιος Τσώνης, Κωνσταντίνος Βενετίδης και Βασίλειος Δελησταμάτης.

Στην «ΠεριφερειακήΣύνθεση» εκλέγονται ο Χριστόδουλος Τοψίδης, γιατί η παράταξη πήρε τις περισσότερες ψήφους στον Έβρο, και οι Σταύρος Βαβίας, Νίκος Βουλγαρίδης και Αλεξάνδρα Γκουλιαμά Μανδαλίδου.

Στην «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» εκλέγεται ο Νικόλαος Αργυρίου, στην «Περιφέρεια σε Δράση» ο Ιωάννης Ζαμπουνίδης, ενώ την έδρα των δύο παρατάξεων καταλαμβάνουν οι επικεφαλής, Δημήτρης Παπατολίδης γιατί η «Λαϊκή Συσπείρωση» πήρε τις περισσότερες ψήφους στον Έβρο και ο Θεόδωρος Περεντίδης καταλαμβάνει την μοναδική έδρα της «Αριστερή Αντικαπιταλιστική Παρέμβαση-Ανταρσύα».

Οι έδρες στην Ξάνθη

Στην Ξάνθη (9 έδρες) εκλέγουν 3 Περιφερειακούς Συμβούλους η «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση», 3 συμβούλους η «Περιφερειακή Σύνθεση», 2 η «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» και 1 η «Περιφέρεια σε Δράση».

Από τη «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» εκλέγονται οι Νίκος Ευφραιμίδης, Κώστας Κουρτίδης και Δημήτρης Γαλανόπουλος.

Από την «Περιφερειακή Σύνθεση» εκλέγονται ο Μιχάλης Αμοιρίδης, ο Οδυσσέας Βουρβουκέλης και ο Ιρφάν Χατζηγκενέ.

Από την «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» εκλέγονται οι Σερκάν Μαχμούτ και Ριτβάν Κουράκ, ενώ από την «Περιφέρεια σε Δράση» εκλέγεται ο Δημήτριος Δόντσος.

Οι έδρες στην ΠΕ Δράμας

Τέλος στη Δράμα (8 έδρες) εκλέγονται από την «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» 3 σύμβουλοι, την «Περιφερειακή Σύνθεση» 2σύμβουλοι, και από ένας στην «Περιφέρεια σε Δράση», τη«Λαϊκή Συσπείρωση» και την «Πατριωτική Αυγή».

Από τη «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» εκλέγονται ο Γεώργιος Παπαδόπουλος, ο Γρηγόριος Παπαεμμανουήλ και ο Χρήστος Παπαθεοδώρου.

Με την «Περιφερειακή Σύνθεση» εκλέγονται ο Αριστείδης Μωυσιάδης και ο Αργύρης Πατακάκης.

Με την «Περιφέρεια σε Δράση» εκλέγεται ο Γιώργος Ζιμπίδης, με την «Λαϊκή Συσπείρωση» ο Ιωάννης Στεφανίδης και με την «Πατριωτική Αυγή» ο Γεώργιος Βέργας.

Πηγή: Παρατηρητής της Θράκης