Με κάθε επισημότητα και σε ένα κατάμεστο από κόσμο Μέγαρο Μουσικής Κομοτηνής, έγινε εχθές Κυριακή στις 6 το απόγευμα η τελετή ορκωμοσίας της νέας Διοίκησης και των νέων συμβούλων στο Περιφερειακό Συμβούλιο ΑΜ-Θ.
![](https://xanthidaily.gr/wp-content/uploads/2023/12/Ορκομωσία-Τοψίδη-Περιφερειακοί-Σύμβουλοι-768x432-1.jpg)
Στην τελετή προεξήρχε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Μαρωνείας και Κομοτηνής Παντελεήμων, ενώ το παρών τους έδωσαν και άλλοι Μητροπολίτες της Περιφέρειας και οι τρις Σοφολογιώτατοι Μουφτήδες της Θράκης.
![Ορκωμοσία-Τοψίδη-Μητροπολίτες Στο κατάμεστο από κόσμο Μέγαρο Μουσικής η τελετή ορκωμοσίας της νέας Διοίκησης στην Περιφέρεια ΑΜ-Θ](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2023/12/%CE%9F%CF%81%CE%BA%CF%89%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%A4%CE%BF%CF%88%CE%AF%CE%B4%CE%B7-%CE%9C%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CF%84%CE%B5%CF%82-scaled.jpg)
![Ορκομωσία-ΤοψίδηΜουφτήδες Στο κατάμεστο από κόσμο Μέγαρο Μουσικής η τελετή ορκωμοσίας της νέας Διοίκησης στην Περιφέρεια ΑΜ-Θ](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2023/12/%CE%9F%CF%81%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%A4%CE%BF%CF%88%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CE%9C%CE%BF%CF%85%CF%86%CF%84%CE%AE%CE%B4%CE%B5%CF%82.jpg)
Την κυβέρνηση εκπροσώπησε ο αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών, Θοδωρής Λιβάνιος και την Ένωση Περιφερειών ο Περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας, Απόστολος Τζιτζικώστας.
![Ορκομωσία-ΤοψίδηΛιβάνιοςΣώκου Στο κατάμεστο από κόσμο Μέγαρο Μουσικής η τελετή ορκωμοσίας της νέας Διοίκησης στην Περιφέρεια ΑΜ-Θ](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2023/12/%CE%9F%CF%81%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%A4%CE%BF%CF%88%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CE%9B%CE%B9%CE%B2%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CF%82%CE%A3%CF%8E%CE%BA%CE%BF%CF%85.jpg)
Στον χαιρετισμό του ο κ. Λιβάνιος ευχαρίστησε τον απερχόμενο Περιφερειάρχη, Χρήστο Μέτιο και κάλεσε όλους τους εκπροσώπους του πρώτου και δευτέρου βαθμού Αυτοδιοίκησης, ως μια γροθιά για την νέα προοπτική του τόπου. Μάλιστα, ο κ. Λιβάνιος πρόταξε σαν έργο την κατασκευή της νέας γέφυρας των Κήπων στα σύνορα του Έβρου, η οποία θα συνοδευθεί με ένα υπερσύγχρονο τελωνείο, ενώ δεν παρέλειψε να υπογραμμίσει την αρμονική συνύπαρξη Χριστιανών και Μουσουλμάνων στη Θράκη.
Ο κ. Τζιτζικώστας απηύθυνε πρόσκληση για συνεργασία όλους τους Περιφερειάρχες της Βόρειας Ελλάδας, προκειμένου η περιοχή να αποτελέσει την ατμομηχανή της ανάπτυξης στη νέα εποχή.
Τέλος, από την πλευρά του ο νέος Περιφερειάρχης, Χριστόδουλος Τοψίδης δήλωσε, πως θα τηρήσει στο ακέραιο τις δεσμεύσεις του για ανάπτυξη και ενίσχυση των υποδομών στην ΑΜ-Θ.
Αύριο θα ανακοινωθούν και οι νέοι Αντιπεριφερειάρχες.